Plandeki to akcesoria, które kojarzą się głównie z transportem ciężarowym rozmaitych artykułów i materiałów budowlanych. Przykrywane są nimi produkty, które chcemy osłonić przed deszczem, śniegiem czy wiatrem. Jednak specjalistyczne okrycia, między innymi trudnopalne, mają o wiele szersze zastosowanie. Dlaczego warto w nie inwestować? Z czego powstają?
Plandeki trudnopalne – co warto o nich wiedzieć?
Producenci plandek trudnopalnych do ich produkcji wykorzystują specjalistyczne materiały i powłoki PCV. Dostępne są różne gramatury, które dostosowuje się najczęściej do ich przeznaczenia oraz występują w wielu kolorach, aby można było dostosować je do identyfikacji wizualnej firmy lub po prostu wybrać bardziej, lub mniej widoczne okrycie. Zarówno tkaniny, jak i gotowy produkt, mogą mieć niezbędne atesty trudnopalności. Są bardziej odporne na rozprzestrzenianie się ognia, uszkodzenia mechaniczne, działanie wody, wiatru, rozwój pleśni na powierzchni.
Mając taką możliwość, warto skorzystać z opcji indywidualnego wykonania projektu plandeki, co pozwala idealnie dopasować produkt do planowanego zastosowania. Samodzielnie wybieramy materiały laminowane lub powlekane, rozmiar, ilość oczek i sposób montażu. Plandeki stosuje się do przykrywania produktów i towarów, jednak te trudnopalne można wykorzystać wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko kontaktu z ogniem lub iskrami, a zwłaszcza w pomieszczeniach użyteczności publicznej, w których przebywają ludzie. Nowe normy i atesty trudnopalności określają nie tylko odporność materiału na rozprzestrzenianie się ognia, wytwarzanie zadymienia i ilości energii uwalnianej podczas spalania, a także skłonność do tworzenia płonących kropel plastiku.
Zastosowanie plandek trudnopalnych
Plandeki okryciowe mogą przepuszczać światło, a jasny kolor pozwala kontrolować przykryty towar np. jego ilość. Trudnopalne plandeki stosować można w transporcie, przemyśle i usługach, jako:
- kotary spawalnicze,
- kotary w magazynie,
- plandeki używane w kopalni,
- plandeki używane w obiektach użyteczności publicznej,
- przesłony w miejscach pracy,
- plandeki rusztowaniowe i okryciowe.
Dużym zainteresowaniem cieszą się plandeki trudnopalne ogrodzeniowe, które wykorzystać można na budowie lub koncercie, oraz tam, gdzie należy zasłonić widok. Plandeki rusztowaniowe trudnopalne z kolei sprawdzą się wszędzie tam, gdzie prowadzone są prace z użyciem elektrycznych urządzeń. Można je ogrzewać, co poprawia komfort prac w terenie zimą.
Wróć do bloga